تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 2 سپتامبر 2021 - 8:59
کد خبر : 17393

اوجی: اتفاقات خوبی در فروش نفت در راه است/ کسری 200 میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان امسال

اوجی: اتفاقات خوبی در فروش نفت در راه است/ کسری 200 میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان امسال

اوجی: اتفاقات خوبی در فروش نفت در راه است/ کسری ۲۰۰ میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان امسال وزیر نفت به مردم قول داد که اتفاقات خوبی در خصوص فروش نفت در ماه های آینده رخ خواهد داد و از کسری حدودا ۲۰۰ میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان سال جاری خبر داد. – اخبار اقتصادی – به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: با پتانسیلی که در وزارت نفت، مجموعه شرکت‌ها و نیرو‌های توانمندی که در این حوزه وجود دارد و اراده بر فروش نفت و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و دستگاه‌های خارج از وزارت نفت و البته با مجوز‌های خوبی که شورای عالی امنیت ملی در این خصوص صادر کردند و اختیاراتی که به وزیر داده می‌شود و همچنین حمایت‌های دولت، قطعاً با برنامه ریزی به مردم قول می‌دهیم که اتفاقات خوبی در موضوع فروش نفت در ماه‌های آتی رقم بخورد.
وی ادامه داد: بعد از تحریم‌های ظالمانه فروش نفت کاهش چشمگیری داشته است، ولی این توان در مجموعه وزارت نفت و تمامی دستگاه‌ها برای فروش نفت وجود دارد.
وزیر نفت تصریح کرد: یکی از راه‌های فروش نفت، تهاتر با کالا و همچنین تهاتر با سرمایه گذاری است البته نه تنها فقط در حوزه صنعت نفت بلکه در بخش‌ها و صنایع دیگر هم می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد.
وی افزود: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه ها نسبت به سال گذشته نزدیک به 25 درصد کاهش دارد و در حال حاضر به یک و هفت دهم میلیارد لیتر رسیده است؛ با توجه به تامین سوخت زمستانی بخصوص برای نیروگاه ها در فصل زمستان امسال، از 2 ماه گذشته صادرات فرآورده ها بشدت کاهش پیدا کرده است تا بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه ها و صنایع را تامین کنیم؛ البته با توجه به فصل سردی که در پیش داریم، کسری گازی همانند سال گذشته پیش بینی می کنیم.
اوجی با بیان اینکه “درسال گذشته حدود 160 میلیون متر مکعب در بعضی از روزهای فصل سرد بخصوص در استان های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم”، گفت: امسال پیش بینی می کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین 8 تا 10 درصد است، در فصل سرد تا 200 میلیون متر مکعب در روز کسری گاز داشته باشیم، به همین خاطر جلسات تامین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکارهایی را از الان آغاز کردیم تا بتوانیم این فصل سرد را بدون دغدغه تامین کنیم.
وی درباره ذخیره سوخت ن..

اوجی: اتفاقات خوبی در فروش نفت در راه است/ کسری ۲۰۰ میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان امسال

وزیر نفت به مردم قول داد که اتفاقات خوبی در خصوص فروش نفت در ماه های آینده رخ خواهد داد و از کسری حدودا ۲۰۰ میلیون مترمکعبی روزانه گاز در زمستان سال جاری خبر داد.

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: با پتانسیلی که در وزارت نفت، مجموعه شرکت‌ها و نیرو‌های توانمندی که در این حوزه وجود دارد و اراده بر فروش نفت و استفاده از تمامی ظرفیت‌ها و دستگاه‌های خارج از وزارت نفت و البته با مجوز‌های خوبی که شورای عالی امنیت ملی در این خصوص صادر کردند و اختیاراتی که به وزیر داده می‌شود و همچنین حمایت‌های دولت، قطعاً با برنامه ریزی به مردم قول می‌دهیم که اتفاقات خوبی در موضوع فروش نفت در ماه‌های آتی رقم بخورد.

وی ادامه داد: بعد از تحریم‌های ظالمانه فروش نفت کاهش چشمگیری داشته است، ولی این توان در مجموعه وزارت نفت و تمامی دستگاه‌ها برای فروش نفت وجود دارد.

وزیر نفت تصریح کرد: یکی از راه‌های فروش نفت، تهاتر با کالا و همچنین تهاتر با سرمایه گذاری است البته نه تنها فقط در حوزه صنعت نفت بلکه در بخش‌ها و صنایع دیگر هم می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد.

وی افزود: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه ها نسبت به سال گذشته نزدیک به 25 درصد کاهش دارد و در حال حاضر به یک و هفت دهم میلیارد لیتر رسیده است؛ با توجه به تامین سوخت زمستانی بخصوص برای نیروگاه ها در فصل زمستان امسال، از 2 ماه گذشته صادرات فرآورده ها بشدت کاهش پیدا کرده است تا بتوانیم ذخایر سوخت نیروگاه ها و صنایع را تامین کنیم؛ البته با توجه به فصل سردی که در پیش داریم، کسری گازی همانند سال گذشته پیش بینی می کنیم.

اوجی با بیان اینکه "درسال گذشته حدود 160 میلیون متر مکعب در بعضی از روزهای فصل سرد بخصوص در استان های شمال و شمال شرق کشور کسری گاز داشتیم"، گفت: امسال پیش بینی می کنیم که با روند رشد مصرف در کشور که بین 8 تا 10 درصد است، در فصل سرد تا 200 میلیون متر مکعب در روز کسری گاز داشته باشیم، به همین خاطر جلسات تامین سوخت زمستانی را شروع کردیم و یکسری راهکارهایی را از الان آغاز کردیم تا بتوانیم این فصل سرد را بدون دغدغه تامین کنیم.

وی درباره ذخیره سوخت نیروگاه ها هم افزود: حجم ذخایر و مخازن سوخت مایع نیروگاه ها نسبت به سال گذشته نزدیک 25 درصد کاهش دارد؛ سال گذشته در همین ایام 2/2 دهم میلیارد لیتر سوخت مخازن نیروگاهی بوده که امروز به 1/7 دهم میلیارد لیتر کاهش پیدا کرده است به همین دلیل تدابیری اندیشیده شده که از ناوگان سوخت رسان بویژه تانکرهای سوخت رسان استفاده کنند البته نزدیک به 4 هزار تانکر سوخت رسان از برنامه خارج شده بودند و امروز مصوبه هیئت وزیران را گرفتیم تا بتوانیم مشوق هایی در زمینه افزایش کرایه تانکرهای سوخت رسان تا نزدیک به 30 درصد را گرفتیم و حتی برای تانکرهای سوخت رسان که سوخت نیروگاه ها را تامین کنند این رقم قابل افزایش خواهد بود تا بتوانیم حداقل روزی 35 میلیون لیتر سوخت را اضافه کنیم.

وی ادامه داد: استفاده از ناوگان ریلی را برای سوخت رسانی در برنامه خواهیم داشت و البته در بخش بالا دست هم موضوع عرضه گاز وجود دارد که باید بتوانیم در بعضی از فازهای پارس جنوبی مثل فاز 14 بتوانیم حدود 14 میلیون متر مکعب به حجم گاز اضافه کنیم گرچه مصرف گاز یک روند 8 تا 10 درصدی دارد ولی براساس پیش بینی به عرضه و تولید گاز اضافه نخواهد شد.

اوجی درباره قطعی گاز امسال در بخش صنعتی و خانگی هم افزود: با تجاربی که از گذشته داریم تلاش می کنیم مردم در فصل سرما دچار مشکل نشوند ولی یکی از چالش های وضع امروز ما در مورد سوخت زمستانی، پایین بودن حجم ذخایر سوخت مایع نیروگاه ها و صنایع است که با برنامه ریزی صورت گرفته امیدواریم سقف این ذخایر را افزایش دهیم تا کمتر با موضوع کسری گاز مواجه شویم.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: تمام نیروهای ایثارگر که در وزارت نفت مشغول هستند تا یکسال آینده تبدیل وضعیت و جذب خواهند شد و همچنین در مدت 2 تا 3 هفته آینده بخشی از نیروهای قرارداد موقت را به قرارداد مدت معین تبدیل وضعیت می کنیم.

وی درباره تبدیل وضعیت نیروهای قرارداد موقف و ایثارگران در این وزارتخانه گفت: امروز وزارت نفت نزدیک به 103 هزار نیروی حجمی یا پیمانکاری ، حدود34 هزار نفر نیرو قرارداد موقت و نزدیک به 2 هزار نفر هم نیروی قرارداد مدت معین دارد و همچنین نزدیک به کل مجموعه ایثارگران که در دولت وجود دارد همین میزان را در وزارت نفت داریم؛ براساس تبصره 20 قانون، تبدیل وضعیت برای نیروهای ایثارگر قطعاً رقم می خورد وفکر می کنم تا یکسال آینده تمام نیروهای ایثارگر که در وزارت نفت مشغول هستند جذب خواهند شد ولی فرآیند آن بدلیل صحت سنجی زمان براست.

وی ادامه داد: در مدت 2 تا 3 هفته آینده بخشی از نیروهای قرارداد موقت را به قرارداد مدت معین تبدیل وضعیت می کنیم و بیمه تکمیلی هم برای کل این مجموعه ها انجام شده که اعلام خواهد شد و یکی از برنامه های ما سامان دادن به وضع نیروی انسانی در این وزارتخانه است.

وی خاطر نشان کرد: در مورد نیروهای رسمی هم با حمایت رئیس جمهور، شورای عالی امنیت ملی و نمایندگان مجلس بخصوص کمیسیون انرژی تلاش شد تا وضعیت حقوق آنها به یک آرامش نسبی برسد و امیدواریم در سال آتی با برنامه هایی که داریم مدافع خوبی از حقوق پرسنل صنعت نفت باشیم.

وزیر نفت درباره افت تولید میادین افزود: در میادین نفت و گاز با برداشتی که سالانه انجام می شود قطعاً افت فشار و نهایتاً افت تولید به همراه دارد.

وی ادامه داد: در میادین نفتی حدود 300 هزار بشکه افت تولید طی یکسال خواهد بود و در میادین گازی در حال حاضر نزدیک به 140 میلیون متر مکعب ظرفیت خالی در پالایشگاهها داریم یعنی میادین گازی مشترک یا مستقل که کنار پالایشگاهها هستند به لحاظ افت تولید و فشار که در آن انجام شده موجب تشکیل ظرفیت خالی در پالایشگاهها شده است.
اوجی با بیان اینکه "در پارس جنوبی بالغ بر 40 تا 60 میلیون متر مکعب ظرفیت خالی داریم و در بعضی از پالایشگاهها مثل پالایشگاه پارسیان بالغ بر 20 تا 25 میلیون متر مکعب ظرفیت خالی داریم که این شرایط هم نیاز به سرمایه گذاری و هم حفظ و نگهداشت تولید دارد"، گفت: یک میدان نفتی یا گازی از زمان شروع برداشت سالانه افت تولید و فشار دارد که برای جبران آن باید چاه های جدید بزنیم یا در چاه ها، لایه ها جدید اضافه کنیم و همچنین تعمیرات انجام شود تا بتوانیم همان سقف تولید را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: سالانه نزدیک به 4 میلیارد دلار در این حوزه ها سرمایه گذاری می شده است که به لحاظ عدم سرمایه گذاری دراین چند سال گذشته افت شدیدی در میادین نفتی و گازی بوجود آمده است.

وزیر نفت گفت: در موضوع عرضه و تولید نفت و گاز، متاسفانه ظرفیت تولید کاهش پیدا کرده است.

وی درباره راهکارهای افزایش عرضه و تولید نفت و گاز هم افزود: یکی از راهکارها، افزایش سرمایه گذاری است که این را باید به سه بخش تقسیم کرد اول سرمایه گذاری برای تاسیسات و تعمیرات که عمر تاسیسات نفتی ما بالای 50 سال است و متوسط آن در دنیا 25 سال است و دوم سرمایه گذاری در حفظ و نگهداشت تولید است که حداقل بتوانیم سقف تولید 4 میلیون بشکه نفت یا یک میلیارد متر مکعب گاز را روزانه حفظ کنیم و سوم سرمایه گذاری در توسعه میادین جدید است که اولویت آن میادین مشترک گازی و نفتی است که میزان سرمایه گذاری ها برای این سه بخش مشخص شده است؛ برای حفظ وضع موجود و همچنین حفظ نگهداشت تولید حداقل 15 میلیارد دلار پیش بینی شده است و برای موضوع افزایش تولید میادین مشترک جدید و توسعه و تکمیل اینها طی 4 سال 15 تا 20 میلیارد دلار نیاز به سرمایه گذاری دارد .

وی ادامه داد: اولویت را برای حفظ و نگهداشت با در نظر گرفتن میادین مشترک گازی یا نفتی در خشکی و دریا داریم تا حداکثر بهره برداری را ازاین میادین داشته باشیم.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: توانمندی خوبی در بخش پیمانکاری در کشور وجود دارد که می توان روی آن حساب کرد و این فاکتور بسیار مهمی است .

وی ادامه داد: یک بخشی از تامین سرمایه هم توسط کار گروهی در حوزه اقتصادی دولت، در حال شکل گیری است ویک بخش دیگر هم استفاده از محصولات میادین برای سرمایه گذاری است.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین کارهایی که در اولویت وزارت نفت وجود دارد سرمایه گذاری در این صنعت است بنابراین از توان صندوق توسعه ملی، تسهیلات بانکی ، اوراق مشارکت و مشارکت مردمی برای سرمایه گذاری در این حوزه می توان استفاده کرد.

وزیرنفت گفت: برای سرمایه گذاری دراین حوزه از توان سرمایه گذاریهای خارجی بخصوص کشورهای همراه با دولت سیزدهم استفاده می کنیم.

وی افزود: میادین نفتی و گازی جزو انفال هستند و همانطور که درقانون اساسی هم تعریف شده مالکیت آن به هیچ عنوان قابل واگذاری نیست منتها به نوعی می توانیم از توان سرمایه گذاری خارجی و داخلی استفاده کنیم که هم سرمایه گذار بهره خوبی ببرد و هم وزارت نفت به نمایندگی از دولت.

اوجی درباره روند مصرف بنزین در کشور گفت: با توجه به اینکه سطح مخازن بنزین نسبتاً کاهش پیدا کرده بود شروع به افزایش دخایر بنزین کرده ایم؛ بدلیل اینکه در حوزه پالایشگاهها و پترو پالایشگاهی سرمایه گذاری شکل نگرفته است میزان تولید با میزان مصرف نزدیک شده است و نگرانی افزایش مسافرت ها بعد از موضوع کرونا و مصرف بنزین وجود دارد .

وی افزود: باید ظرفیت فعلی پالایشگاه از نظر کمی و کیفی ارتقاء پیدا کند و البته پالایشگاهها در این حوزه در آمد خوبی دارند و همچنین موضوع احداث پتروپالایشگاهی وجود دارد که هم سوخت تامین شود و هم تامین خوراک صنایع پتروشیمی باشد.

وی خاطرنشان کرد: امروز در دنیا بدنبال احداث پالایشگاه نفت نمی روند بلکه بدنبال پتروپالایشگاهها هستند که فقط سوخت محور نباشد؛ هم تولید سوخت را داشته باشد و هم خوراک برای صنایع پتروشیمی.

وزیرنفت گفت: موضووع جلوگیری از خام فروشی و احداث واحدهای پتروپالایشگاهی جزو اولویت ها وبرنامه ها می باشد.

وی افزود: امیدواریم یک تا دو مجتمع پتروپالایشگاهی در این دولت به بهره برداری برسد و همچنین ظرفیت پالایشگاههای فعلی را هم افزایش خواهیم داد.

وی درباره تامین مالی این پروژه ها هم گفت: منابع تامین مالی این طرح ها صندوق توسعه ملی ، استفاده از تسهیلات بانکی، اوراق مشارکت، مشارکت دادن مردم در قالب صندوق پروژه ، استفاده از تهاتر نفت و استفاده از توان سرمایه گذاران خارجی بخصوص کشورهایی که در این زمینه با ما همسو هستند می باشد.

وزیر نفت با بیان اینکه "70 درصد محصولات پتروشیمی تولید داخل، صادر می شود"، گفت: تقریباً 30 درصد محصولات تولیدی پتروشیمی در کشور مصرف می شود و مابقی صادر می شود.

وی ادامه داد: ورود به زنجیره ارزش یکی از مهمترین برنامه های من در وزارتخانه نفت خواهد بود؛ در این راستا می توان گفت از آنجا که این بخش در کشورمان فاقد متولی بوده؛ عمده سرمایه گذاری در کشور در سه قسمت شرکت های صنایع مادر شکل گرفته است.

اوجی تصریح کرد: امیدواریم با مشوق هایی که مد نظر داریم و با حمایت هایی که در صدد تأمین آنها هستیم؛ کارگروهی در دولت شکل خواهیم داد متشکل از وزارت نفت، وزارت صمت و وزارت کشور، پس از ان می توانیم به صورت جِد وارد پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی شویم.

وی افزود: در پارک های زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی مانند شهرک های صنعتی مستقر در حاشیه شهرها؛ با تزریق خوراک پروپیلن و پلی پروپیلن می توان بین 15 الی 20 واحد صنعتی در حوزه های مختلف مانند مسکن، خودرو، نظامی و بهداشت و درمان ایجاد نمود.

وزیر نفت افزود: این در حالی است که اگر امروز بخواهیم یک واحد پتروشیمی یک میلیون و 650 هزار تنی اوره آمونیکی ایجاد کنیم یا یک واحد 450 هزار تنی پلی پروپیلن راه اندازی کنیم حداقل 700 الی یک میلیارد دلار نیاز داریم اما با ورود به زنجیره ارزش صنایع تکمیلی پتروشیمی؛ با سرمایه گذاری حدود 50 الی 60 میلیون دلار امکان ایجاد یک پارک زنجیره تولید محصولات پتروشیمی فراهم خواهد شد؛ البته در این راستا در بخش خوراک هم تخفیف های خوبی شامل تولید کنندگان قائل می شود.

اوجی با بیان اینکه "ورود به پارک های زنجیره ارزش محصولات تولیدی پتروشیمی عمدتاً در مناطق محروم قابلیت اجرا دارد و اشتغال زایی به همراه خواهد داشت"، گفت: خوراک پتروشیمی و دانش فنی این امر هم در کشور موجود است؛ در حقیقت کار وزارت نفت حمایت از این پروژه است، البته این اتفاق جزو اولویت های کاری ما خواهد بود.

وی افزود: ما می توانیم به جای این که به دنبال میعانات و فروش پتروشیمی باشیم به دنبال جلوگیری از خام فروشی باشیم، البته این اتفاق هم به نوبه خود؛ ورود به زنجیره ارزش محسوب می شود.

اوجی با اشاره به بیانات رهبری در خصوص اهمیت موضوع مبارزه با فساد ادامه داد: یکی از اهداف دولت و وزراء؛ بحث مبارزه جدی با فساد است؛ در این راستا استفاده از نیروهای کارآمد، فسادستیز و توانمند در این حوزه که البته در وزارت نفت هم؛ چنین افرادی کم نیستند؛ یکی از اولویت های کاری ما خواهد بود و به لطف شناسایی افراد درست در این زمینه هم به درستی انجام پذیرفته است.

وزیر نفت تصریح کرد: در وزارت نفت؛ شناسایی گلوگاه ها به درستی انجام شده و در حقیقت در بحث قراردادها و واگذاری ها به پیمانکاران و در بحث خرید کالا از جمله موارد گلوگاهی در وزارتخانه نفت هستند.

وزیر نفت با ذکر خاطره ای گفت: یاد دارم روزی شاید اوایل دهه 80 به عنوان یک مدیرعامل در بالادست حوزه نفت؛ حدود 60 الی 70 درصد کالاهای مورد نیاز در پروژه های ما وارداتی بود اما امروز به برکت تحریم شاهد هستیم که 65 درصد کالاها ساخت داخل می باشد و فقط 30 الی 35 درصد وارداتی است.

وی افزود: تمام توان را به کار خواهیم گرفت و حمایت خود را معطوف به شرکت های تولید کننده داخلی و دانش بنیان می کنیم که با تقویت پتانسیل داخل به سمت کاهش هزینه ها حرکت کنیم.

اوجی در خصوص اوپک و سیاست های ایران در زمینه بازار نفت گفت: قطعاً ما با اوپک همراه خواهیم بود و از بیانیه اوپک پلاس حمایت می کنیم. رئیس اوپک هم یادآور شده که به محض برداشته شدن تحریم های ایران و مشخصاً در حوزه نفت ایران؛ هیچ گونه محدودیتی در قبال فعالیت و همکاری نفتی با ایران نخواهیم داشت و به محض برداشته شدن تحریم ها تمام توان به همان ظرفیتی که قبل از تحریم ها داشتیم بازخواهد گشت؛ ما مخالفیم که از نفت به عنوان ابزار سیاسی استفاده شود زیرا در این صورت نهایتاً بازار متضرر خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع

برچسب ها : ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.