تاریخ انتشار : جمعه 20 اکتبر 2023 - 12:29
کد خبر : 18228

خبر مهم برای مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد!/ حسابتان را چک کنید!

خبر مهم برای مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد!/ حسابتان را چک کنید!

خبر مهم برای مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد!/ حسابتان را چک کنید! به گزارش منیبان به نقل از اقتصاد 100، افزایش رقم مستمری مددجویان همواره از بحث های پر چالش دولت ها بوده است.دولت اعلام کرده است که مستمری مددجویان از مهر ماه قرار است افزایش داشته باشد. مستمری مدد جویان واریز معوقات از

خبر مهم برای مستمری بگیران بهزیستی و کمیته امداد!/ حسابتان را چک کنید!

به گزارش منیبان به نقل از اقتصاد 100، افزایش رقم مستمری مددجویان همواره از بحث های پر چالش دولت ها بوده است.دولت اعلام کرده است که مستمری مددجویان از مهر ماه قرار است افزایش داشته باشد. مستمری مدد جویان واریز معوقات از طرف دولت برای گذران زندگی این افراد است. مستمری مدد جویان برخی گروه ها با افزایش حق پرستاری نیز همراه است.در ادامه به آخرن اخبار از مستمری مددجویان می پردازیم.

مستمری بگیران کمیته امداد و بهزیستی باید در هفته پیش رو منتظر واریز مابه التفاوت افزایش مستمری 5 ماهه خود باشند.

از ماه گذشته مستمری بهزیستی و کمیته امداد با افزایش 20 درصدی پرداخت شد و قرار است به زودی مابه التفاوت 5 ماه گذشته سال هم پرداخت شود.

بر اساس جدیدترین خبرها قرار است به محض اختصاص اعتبارات مورد نیاز از سوی دولت به حساب آنها واریز می شود.

حالا باید منتظر ماند تا اعتبارات لازم از سوی دولت تامین شود و ما به التفاوت حقوق آنها به زودی واریز شود.

این احتمال وجود دارد که از امروز واریزی افزایش مستمری صورت گیرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) از واریز مابه‌التفاوت افزایش مستمری شهریورماه مددجویان کمیته امداد به حساب سرپرستان خانواده‌های تحت حمایت خبر داد.

سید مرتضی بختیاری با اعلام این خبر گفت: مابه‌التفاوت افزایش ۲۰ درصدی مستمری شهریورماه مددجویان، شب گذشته به حساب سرپرستان خانواده‌های تحت حمایت واریز شد.

وی افزود: با تصمیم دولت و مجلس شورای اسلامی، برای سال جاری افزایش ۴۰ درصدی مستمری مددجویان پیش‌بینی شده بود که طی پنج ماهه نخست سال ۲۰ درصد افزایش مستمری اعمال شد.

رئیس کمیته امداد خاطرنشان کرد: با تخصیص اعتبار لازم از سوی دولت، پرداخت مابه‌التفاوت ۲۰ درصدی مستمری مددجویان از شهریورماه اجرایی شد.

وی با بیان این که مستمری شهریورماه مددجویان هفته گذشته به حساب خانواده‌های تحت حمایت واریز شد، ادامه داد: مابه‌التفاوت ۲۰ درصدی مستمری مددجویان نیز شب گذشته پرداخت شد.

براساس گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد امام خمینی (ره)، بختیاری در پایان تاکید کرد: مابه‌التفاوت ۲۰ درصدی مستمری مددجویان در خصوص پنج ماه نخست سال نیز به محض اختصاص اعتبارات مورد نیاز از سوی‌ دولت، پرداخت خواهد شد.

ملاک قطع مستمری مددجویان توانمند شده چیست؟

اخیراً رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) اعلام کرد که امسال(۱۴۰۲) ۱۰۰ هزار نفر از مددجویان از طریق توانمندسازی از پوشش مستمری خارج خواهند شد که سوالاتی را برای مددجویان نسبت به ملاک خروج ایجاد کرده است.

سید مرتضی بختیاری هفته گذشته در مراسم اهدای ۲۰ هزار سری جهیزیه به نوعروسان در بخشی از سخنرانی خود به افزایش ۴۰ درصدی تسهیلات اشتغال مددجویان در سال جاری اشاره و اعلام کرد که «با توجه به کمک‌های دولت و مجلس در حوزه حمایت اشتغال مددجویان، امسال تا پایان سال ۱۰۰ هزار خانوار که با کمک اشتغال کمیته امداد به توانمندی اقتصادی رسیده‌اند از پوشش این کمیته خارج خواهند شد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) البته به ملاک و معیارهای قطع مستمری اشاره نکرد که همین مسئله ابهامات و بعضاً نگرانی‌هایی را برای مددجویان ایجاد کرد. جنس این نگرانی عمدتاً از نوع رهاسازی مستمری بگیران به حال خود و عدم پشتیبانی و حمایت از آنها بود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی برای توضیح پیرامون قطع مستمری مددجویان توانمندشده تشریح کرد: ابتدا باید تاکید کنم هیچ مددجویی تا زمانی که به شرایط لازم در موضوع توانمندسازی نرسد و کارشناسان اشتغال سازمان استقلال مالی او را تایید نکنند از مستمری محروم نخواهند شد.

مددجویی که دهک اجتماعی او از دهک سه خارج بشود از جمله افرادی خواهد بود که شرایط دریافت مستمری را نخواهد داشت

مرتضی فیروزآبادی در ادامه به معیارهای قطع مستمری در طرح اشتغال و توانمندسازی اشاره کرد و توضیح داد: سه شرط برای خروج مددجو از حالت مستمری بگیر وجود دارد که یکی از آن دستیابی به درآمد تعیین شده قانون کار در هر سال است. به عبارتی باید مددجو به سرانه درآمد قانون کار مربوط به همان سال برسد.

وی یکی دیگر از شرایط را تغییر دهک درآمدی و اقتصادی مددجو دانست و گفت: مددجویی که دهک اجتماعی او از دهک سه خارج بشود از جمله افرادی خواهد بود که شرایط دریافت مستمری را نخواهد داشت.

معاون اشتغال کمیته امداد همچنین سومین شرط را گذشت حداقل ۱۸ ماه از دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی و آغاز فعالیت عنوان کردو گفت: البته در برخی تسهیلات مانند کشاورزی یا به طور دقیق‌تر مثلاً تسهیلات خرید تراکتور این زمانبندی یکساله است.

فیروزآبادی اعمال تمامی این شرایط را منوط به اجرای طرح خوداشتغالی و توانمندسازی شغلی دانست و افزود: اعمال قطع مستمری تنها مبتنی بر دریافت تسهیلات اشتغال از کمیته امداد و بررسی های میدانی است. لازم به ذکر است در برخی طرح ها شاهد این هستیم مددجو نیازمند فرصت بیشتری است که همین مسئله از قطع مستمری او جلوگیری می‌کند.

او همچنین تاکید کرد: در صورت احراز همه شرایط فقط مستمری مددجو قطع می‌شود و این به معنای قطع تمامی خدمات از جمله خدمات بیمه‌ای، درمانی و حتی خدمات اجتماعی نمی‌شود.

معاون اشتغال کمیته امداد هدف این نهاد را دستیابی مددجویان به کرامت انسانی و اجتماعی و استقلال اقتصادی توصیف کرد و گفت: کمیته امداد دریافت مستمری را برای استقلال مالی مددجویان هدف نمی‌داند و آن را به عنوان امری مقطعی برای جلوگیری از آسیب به اقشار آسیب‌پذیر می‌داند.

فیروزآبادی همچنین به تکلیف کمیته امداد برای اشتغال اشاره کرد و گفت: طبق تکلیف شورای عالی کار، کمیته امداد باید سالانه ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کند که امسال هم برنامه ما با همین معیار است.

به گفته او، اعتبار حدود ۳۵۰ هزار نفر اشتغال از محل منابع داخلی کمیته امداد تامین خواهد شد و باقی ۱۵۰ هزار مورد اشتغال نیز از طریق اعتبارات استانی و کمک استانداران انجام خواهد گرفت که در این زمینه رایزنی‌ها انجام شده است.

معاون اشتغال کمیته امداد همچنین به سرانه تسهیلات اشتغال اشاره کرد و گفت: امسال نیز با توجه به افزایش تکلیف ایجاد اشتغال، سرانه ۱۰۰ میلیون تومان تعیین شده است که امیدواریم از طریق صندوق امداد ولایت این میزان اعتبار را برای برخی از مشاغل افزایش دهیم.

فیروزآبادی با بیان اینکه سال گذشته حدود ۴۱۲ هزار شغل توسط کمیته امداد ایجاد شد افزود: امسال با افزایش ۴۰ درصدی اعتبار اشتغال حدود ۳۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال مددجویان کمیته امداد در نظر گرفته شد که گامی بزرگ برای رفع چالش اشتغال این اقشار کمک برخوردار است.

منبع

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.