تاریخ انتشار : شنبه 4 سپتامبر 2021 - 11:33
کد خبر : 17508

2 گزینه مقاومت برای آمریکا که راه فرار از آن ندارد/ کشتی ایرانی تروریسم اقتصادی واشنگتن را شکست داد

2 گزینه مقاومت برای آمریکا که راه فرار از آن ندارد/ کشتی ایرانی تروریسم اقتصادی واشنگتن را شکست داد

۲ گزینه مقاومت برای آمریکا که راه فرار از آن ندارد/ کشتی ایرانی تروریسم اقتصادی واشنگتن را شکست داد یک تحلیلگر برجسته لبنانی با تأکید بر اینکه مقاومت، آمریکا را در برابر دو گزینه‌ای قرار داده است که راه فرار از آن ندارد، سازوکار ورود سوخت ایران به لبنان را شکست تروریسم اقتصادی واشنگتن دانست. – اخبار بین الملل – به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «امین محمد حطیط» کارشناس و تحلیلگر امور راهبردی منطقه در مقاله‌ای به توطئه‌های اخیر آمریکا علیه لبنان و مانع‌تراشی‌های واشنگتن و متحدان آن در روند حل بحران سوخت این کشور پرداخته نوشت، بعد از اطمینان یافتن آمریکا و مزدوران منطقه‌ای و بین‌المللی آن از شکست تجاوزاتشان علیه سوریه و محور مقاومت و همچنین بعد از شکست استراتژیک و تحقیرآمیز آمریکا در افغانستان، آمریکا و متحدان آن برای جبران شکست در تقابل میدانی به جنگ و تروریسم اقتصادی علیه لبنان روی آورده‌اند که مهم‌ترین نیازهای زندگی شهروندان لبنانی همچون دارو و غذا و سوخت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
آمریکا و متحدان آن گمان می‌کردند که این سیاست وحشیگرانه و محاصره ظالمانه ضد لبنان با همکاری مزدوران واشنگتن در داخل لبنان که به ملت و سرزمین خود خیانت می‌کنند و شریک جنایت‌های واشنگتن علیه شهروندان لبنانی هستند موجب می‌گردد مردم لبنان علیه مقاومت تحریک شوند و آن را از پروژه استراتژیک ملی و منطقه‌ای کنار بزنند و در برابر آمریکا تسلیم شوند و همه دستاوردهایی را که مقاومت در دو دهه گذشته برای لبنان داشته است نادیده بگیرند.
آمریکایی‌ها گمان می‌کردند که محروم کردن کودکان لبنانی از شیرخشک و بیماران از دارو و محروم کردن شهروندان از برق و آب و بنزین و گاز خانگی و انواع محرومیت‌های دیگر موجب شکسته شدن اراده لبنان و مقاومت آن و عقب‌نشینی آنها از حفاظت از سرزمین مادری و حقوق قانونی خودشان می‌‌شود.
ایالات متحده همچنین تصور می‌کرد که تحمیل شرایط غیرانسانی به لبنانی‌ها موجب می‌گردد مسئولان این کشور تسلیم دیکته‌های آمریکا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی شوند و به پایان دادن به این پرونده آن گونه که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها می‌خواهند راضی شوند، به این ترتیب حقوق قانونی لبنان در مرزهای دریایی و فلسطین اشغالی نادیده گرفته شود و علاوه بر آن تلاش‌های صهیونیستی ـ آمریکایی برای استقرا..

۲ گزینه مقاومت برای آمریکا که راه فرار از آن ندارد/ کشتی ایرانی تروریسم اقتصادی واشنگتن را شکست داد

یک تحلیلگر برجسته لبنانی با تأکید بر اینکه مقاومت، آمریکا را در برابر دو گزینه‌ای قرار داده است که راه فرار از آن ندارد، سازوکار ورود سوخت ایران به لبنان را شکست تروریسم اقتصادی واشنگتن دانست.

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «امین محمد حطیط» کارشناس و تحلیلگر امور راهبردی منطقه در مقاله‌ای به توطئه‌های اخیر آمریکا علیه لبنان و مانع‌تراشی‌های واشنگتن و متحدان آن در روند حل بحران سوخت این کشور پرداخته نوشت، بعد از اطمینان یافتن آمریکا و مزدوران منطقه‌ای و بین‌المللی آن از شکست تجاوزاتشان علیه سوریه و محور مقاومت و همچنین بعد از شکست استراتژیک و تحقیرآمیز آمریکا در افغانستان، آمریکا و متحدان آن برای جبران شکست در تقابل میدانی به جنگ و تروریسم اقتصادی علیه لبنان روی آورده‌اند که مهم‌ترین نیازهای زندگی شهروندان لبنانی همچون دارو و غذا و سوخت را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آمریکا و متحدان آن گمان می‌کردند که این سیاست وحشیگرانه و محاصره ظالمانه ضد لبنان با همکاری مزدوران واشنگتن در داخل لبنان که به ملت و سرزمین خود خیانت می‌کنند و شریک جنایت‌های واشنگتن علیه شهروندان لبنانی هستند موجب می‌گردد مردم لبنان علیه مقاومت تحریک شوند و آن را از پروژه استراتژیک ملی و منطقه‌ای کنار بزنند و در برابر آمریکا تسلیم شوند و همه دستاوردهایی را که مقاومت در دو دهه گذشته برای لبنان داشته است نادیده بگیرند.

آمریکایی‌ها گمان می‌کردند که محروم کردن کودکان لبنانی از شیرخشک و بیماران از دارو و محروم کردن شهروندان از برق و آب و بنزین و گاز خانگی و انواع محرومیت‌های دیگر موجب شکسته شدن اراده لبنان و مقاومت آن و عقب‌نشینی آنها از حفاظت از سرزمین مادری و حقوق قانونی خودشان می‌‌شود.

ایالات متحده همچنین تصور می‌کرد که تحمیل شرایط غیرانسانی به لبنانی‌ها موجب می‌گردد مسئولان این کشور تسلیم دیکته‌های آمریکا در پرونده ترسیم مرزهای دریایی لبنان و فلسطین اشغالی شوند و به پایان دادن به این پرونده آن گونه که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها می‌خواهند راضی شوند، به این ترتیب حقوق قانونی لبنان در مرزهای دریایی و فلسطین اشغالی نادیده گرفته شود و علاوه بر آن تلاش‌های صهیونیستی ـ آمریکایی برای استقرار آوارگان فلسطینی در لبنان و جلوگیری از بازگشت آنها به سرزمین‌شان محقق گردد.

از طرف دیگر آمریکا با همه گستاخی‌ها و وقاحت خود مانع سرمایه‌گذاری خارجی در لبنان به‌ویژه چین و روسیه و ایران شده و از طریق مزدوران خود در بخش بانکی لبنان این بخش را به فروپاشی کشانده است، علاوه بر آن با سیاست‌های آمریکا سپرده‌های بانکی لبنان از دست صاحبان آنها خارج شده است و در نتیجه خلأ سیاسی و سقوط مالی و اقتصادی، لبنان در آستانه قحطی قرار گرفته است. همچنین تحریک جوانان برای آشوب‌آفرینی و ترک کشور از جمله اهداف سیاست‌های تجاوزکارانه آمریکا در لبنان می‌باشد.

سیاست‌های آمریکایی در لبنان همچون محاصره، احتکار میان بازرگانان و اختلال در بخش سوخت و دارو و حتی مراکز حیاتی همچون نانوایی‌ها موجب ظهور پدیده تجارت غیرقانونی و ایجاد بازار سیاه در لبنان شده است و اوضاع اجتماعی این کشور را به‌شدت تهدید می‌کند. این شرایط موجب شده است در سایه ایجاد هرج‌ومرج در لبنان برخی مناطق و طایفه‌های لبنانی با شعار «خودکفایی در اقتصاد» یک‌سری اقدامات خودسرانه به‌شکل جداگانه در زمینه اقتصاد انجام دهند که به هرج‌ومرج به‌وجودآمده دامن می‌زند، علاوه بر آن ممکن است این تحرکات مقدمه‌چینی برای «فدرالیته‌سازی اقتصاد» باشد که بسیار خطرناک است و دروازه «فدرالیته‌سازی سیاسی» را باز می‌کند.

این سیاست برنامه‌ریزی‌شده آمریکا در لبنان و اجرای آن، این کشور را در برابر چالش‌هایی قرار داده است که تنها مربوط به مسئله معیشتی نیست؛ بلکه فراتر از آن رفته و متأسفانه از طریق تحریک مردم به مهاجرت، تجزیه جامعه لبنانی، از بین بردن روابط اجتماعی، جلوگیری از ازدواج جوانان در نتیجه فروپاشی اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری و پایین آمدن دستمزد کارگران و کارمندان، موجودیت لبنان را هدف گرفته است.

در حالی که آمریکا همچنان به اجرای سیاست تروریسم اقتصادی در لبنان و حمایت از مزدوران خود در این کشور که سردمداران غارت و فساد در امور سیاسی و اقتصادی و مالی و اجتماعی لبنان هستند، می‌پردازد برخی سازمان‌های غیردولتی لبنان نیز به‌شکل قابل‌توجهی تحرکاتی با اراده کاملاً آمریکایی انجام می‌دهند که به تجزیه و فروپاشی کشور خودشان دامن می‌زند.

سفیر ایران در بیروت: کشتی‌های حامل سوخت به‌زودی به لبنان می‌رسدقدردانی جبران باسیل برای ارسال محموله سوخت ایران به لبنان/پیام میشل عون برای آیت الله رئیسیشیخ قبلان: لبنان نیاز مبرم به سوخت ایران دارد/ آمریکایی‌ها در کابل شکست خورده‌اند و در بیروت گریه می‌کنند

با وجود این صحنه تاریکی که از لبنان می‌بینیم و شرارت‌های آمریکا و اقدامات غیرانسانی آن و همچنین جنایت‌های برخی لبنانی‌هایی که به دشمن خود کمک می‌کنند؛ هنوز اهداف اصلی آن‌ها محقق نشده است و می‌توان با این پروژه‌ها مقابله کرد، در واقع با وجود این سیاست‌های تجاوز و تروریسم اقتصادی که از داخل و خارج لبنان را محاصره کرده است می‌‌توان با اقدامات حساب‌شده مانع از تحقق اهداف دشمن شد، در این زمینه اقدام مقاومت به وارد کردن سوخت از ایران تصمیمی بود که نشان داد اراده آمریکا چیزی نیست که نتوان آن را شکست.

شجاعتی که مقاومت از خود نشان داد یک موضع‌گیری قاطع بود که غرور و استکبار آمریکا را زیر پا گذاشته محاسبات اشتباه این کشور را فاش کرد. واردات سوخت از ایران همچنین نشان داد که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها تا چه‌اندازه نسبت به ماهیت و رویکرد و ساختار ایدئولوژیکی و سازمانی مقاومت جاهل هستند. این اقدام همچنین پیام‌های آشکاری با خود داشت و قاطع‌ترین آنها این است که کسی که تجاوزات خارجی را ضد لبنان ناکام گذاشت هرگز تسلیم فشارهای اقتصادی ـ از هر نوع و هر سطحی که باشد ـ نمی‌شود. مقاومت استراتژی و روش‌های خاص خود را دارد که به آن امکان می‌دهد فریبکاری‌های دشمن را هرچقدر هم متنوع و شدید باشد دور بزند.

در واکنش به محاصره آمریکا ضد لبنان و ایران و سوریه مقاومت یک عملیات اقتصادی مثلثی را انتخاب کرد که در آن سه طرفی که مورد هدف تروریسم اقتصادی آمریکا هستند یعنی ایران و لبنان و سوریه مشارکت دارند. نخستین کشتی حامل سوخت ایران که حزب‌الله آن را به‌مثابه حاکمیت لبنان دانسته است، ابتدا به بندر سوریه رفت تا از آنجا محموله خود را با تانکر به لبنان منتقل کند، این یک فرآیند تجاری سازمان‌یافته بود که با استراتژی مناسب و تحت حفاظت کامل مسیر خود را طی کرد.

مقاومت به آمریکا و اسرائیل نشان داد که آنها تا چه‌اندازه در محاسبات خود اشتباه کرده‌اند و مقاومت می‌داند که چگونه یک چالش را به فرصت تبدیل و روی آن سرمایه‌گذاری کند، همین موضوع آمریکایی‌ها را وادار کرده است از برخی رفتارهای خود در زمینه محاصره ظالمانه ضد لبنان و سوریه عقب‌نشینی کنند، در همین زمینه «دوروتی شیا» سفیر آمریکا در بیروت بلافاصله بعد از شنیدن خبر حرکت کشتی ایرانی به‌سمت لبنان گفت که آمریکا حاضر به تسهیل روند واردات گاز از مصر برای لبنان از طریق خاک سوریه است.

«کریس مورفی» سناتور معروف آمریکایی نیز در سفر اخیر هیئت کنگره ایالات متحده به بیروت در عین تکرار مواضع خصمانه کشورش علیه مقاومت گفت که واشنگتن به‌دنبال راهی برای تأمین سوخت لبنان بدون تحریم‌ها است.

با وجود اینکه آمریکا طی دو سال گذشته همواره درخواست‌های لبنان در خصوص رفع محاصره و تحریم‌ها را رد کرده بود؛ اما امروز مقاومت آن را مجبور به آمادگی جزئی برای کاهش فشارها علیه لبنان کرده است. مقاومت آمریکا را در برابر دو گزینه قرار داد؛ "یا خودتان با دستان خودتان محاصره را لغو کنید یا اینکه ما با پاهایمان این محاصره را می‌شکنیم".

علاوه بر این واردات سوخت از ایران نشان داد که هرگونه تهدیدی علیه مقاومت تنها آمادگی آن را برای مقابله بیشتر می‌کند و البته می‌دانیم که آمریکا و رژیم صهیونیستی هرگز مرتکب این اشتباه و انجام حرکت تحریک‌آمیز ضد مقاومت نمی‌شوند در غیر این صورت پشیمان خواهند شد.

بر این اساس می‌گوییم که لبنان باید تصمیم مقاومت برای واردات سوخت از ایران از طریق سوریه را به‌عنوان الگویی برای مقابله با آمریکا و محاصره و دیکته‌های آن قرار دهد و مسئولان دولت لبنان نیز باید بدانند که بعد از مشخص شدن ناتوانی دولت، مقاومت راه نجات کشور را آغاز کرده است و با روشهای خاص خود با ایستادن مقابل محاصره و تروریسم اقتصادی آمریکا، از لبنان و ملت آن محافظت می‌کند.

نتیجه‌ای که می‌توان حاصل کرد این است که دیگر استراتژی آمریکا برای ادامه محاصره تا تسلیم کردن لبنانی‌ها به جایی نمی‌رسد؛ چرا که رویکرد مقاومت موجب خواهد شد دشمن به‌تدریج مجبور به عقب‌نشینی از محاصره شود و لبنانی‌ها آن‌گونه که مقاومت می‌خواهد آزادانه زندگی کنند.

انتهای پیام/+

منبع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.