تاریخ انتشار : یکشنبه 5 سپتامبر 2021 - 16:24
کد خبر : 17583

حمایت رئیس صداوسیما برای ساخت فصل‌های بعدی "گاندو"/ ماجرای تحریمِ بازیگران "گاندو"

حمایت رئیس صداوسیما برای ساخت فصل‌های بعدی "گاندو"/ ماجرای تحریمِ بازیگران "گاندو"

حمایت رئیس صداوسیما برای ساخت فصل‌های بعدی “گاندو”/ ماجرای تحریمِ بازیگران “گاندو” هنرمندان و سازندگان سریال “گاندو” به همراه مدیر شبکه سه با رئیس صدا و سیما دیدار و گفت‌وگو کردند؛ دیداری که با صحبت‌های قابل تأمل «علی عسگری» همراه شد. – اخبار فرهنگی – به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بازیگران و سازندگان مجموعه تلویزیونی “گاندو2” امروز در ساختمان روابط عمومی صداوسیما از طریق سامانه 162 با مردم گفت‌وگو کردند و پس از آن همراه با معاون سیما و مدیر شبکه سه و برخی از مدیران دیگر به دیدار عبدالعلی علی عسگری رئیس صدا و سیما رفتند. جواد افشار کارگردان این سریال تأکید کرد که خدا را شاکرم که توانستیم در کنار توجه به دغدغه‌های مردم، بخشی از زحمات، اقتدار و تلاش نیروهای امنیتی کشورمان را در همه ارگان‌ها، نهادها و سازمان‌ها به نمایش درآوریم. مجتبی امینی تهیه‌کننده این سریال هم خاطرنشان کرد که تلاش‌مان این بوده در حد وسع و توان‌مان با مطالبه مردم همراه شویم.
حمید شاه‌آبادی معاون سیما در بخشی از این نشست، تصریح کرد: خوشبختانه کاری که این سریال در طول این سه سال یعنی از همان سری اول تا به حال پیش برد همه نشان داد چنین خلأیی به طور جدّی در عرصه فیلم و سریال وجود دارد و این ژانر امنیتی و جاسوسی واقعاً یک نیاز جدی فضای عمومی کشور است. علی فروغی مدیر شبکه سه سیما هم به همراهی رئیس صداوسیما با این مجموعه تلویزیونی اشاره کرد که: اگر ما تصمیمی گرفتیم درباره گاندو و از سخت‌ترین حرف‌هایی که در گاندو مطرح شد و در روزهای بسیار سخت، همه تک‌تک این لحظات با حمایت، اشراف و کمک آقای دکتر علی عسکری همراه بود.
استقبال کودکان و نوجوانان از مأمور امنیتی شدن!
محمد مختاری که در نقش یکی از جاسوس‌های سریال “گاندو2” بازی کرد به استقبال بیننده‌های کودک و نوجوان از این مجموعه تلویزیونی اشاره کرد و گفت: یک محیطی در خانواده‌ها به وجود آمده که بچه‌های 9 ساله و 10 ساله چه دختر و چه پسر همه می‌خواهند مأمور امنیتی شوند و این همان تأثیری است که یک سریال تلویزیونی می‌‌تواند بگذارد. پندار اکبری هم خاطرنشان کرد: اکثر بینندگان فکر می‌کنند ما خودمان مأمور امنیتی هستیم. یعنی راه و رسم استخدام‌شدن سازمان امنیتی را بیشتر از ما پیگیری می‌کنند.
حسین پارسایی که نقش وزیر سابق امور خارجه ایران را ایفا کرده، گفت: مردم می‌..

حمایت رئیس صداوسیما برای ساخت فصل‌های بعدی "گاندو"/ ماجرای تحریمِ بازیگران "گاندو"

هنرمندان و سازندگان سریال "گاندو" به همراه مدیر شبکه سه با رئیس صدا و سیما دیدار و گفت‌وگو کردند؛ دیداری که با صحبت‌های قابل تأمل «علی عسگری» همراه شد.

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بازیگران و سازندگان مجموعه تلویزیونی "گاندو2" امروز در ساختمان روابط عمومی صداوسیما از طریق سامانه 162 با مردم گفت‌وگو کردند و پس از آن همراه با معاون سیما و مدیر شبکه سه و برخی از مدیران دیگر به دیدار عبدالعلی علی عسگری رئیس صدا و سیما رفتند. جواد افشار کارگردان این سریال تأکید کرد که خدا را شاکرم که توانستیم در کنار توجه به دغدغه‌های مردم، بخشی از زحمات، اقتدار و تلاش نیروهای امنیتی کشورمان را در همه ارگان‌ها، نهادها و سازمان‌ها به نمایش درآوریم. مجتبی امینی تهیه‌کننده این سریال هم خاطرنشان کرد که تلاش‌مان این بوده در حد وسع و توان‌مان با مطالبه مردم همراه شویم.

حمید شاه‌آبادی معاون سیما در بخشی از این نشست، تصریح کرد: خوشبختانه کاری که این سریال در طول این سه سال یعنی از همان سری اول تا به حال پیش برد همه نشان داد چنین خلأیی به طور جدّی در عرصه فیلم و سریال وجود دارد و این ژانر امنیتی و جاسوسی واقعاً یک نیاز جدی فضای عمومی کشور است. علی فروغی مدیر شبکه سه سیما هم به همراهی رئیس صداوسیما با این مجموعه تلویزیونی اشاره کرد که: اگر ما تصمیمی گرفتیم درباره گاندو و از سخت‌ترین حرف‌هایی که در گاندو مطرح شد و در روزهای بسیار سخت، همه تک‌تک این لحظات با حمایت، اشراف و کمک آقای دکتر علی عسکری همراه بود.

استقبال کودکان و نوجوانان از مأمور امنیتی شدن!

محمد مختاری که در نقش یکی از جاسوس‌های سریال "گاندو2" بازی کرد به استقبال بیننده‌های کودک و نوجوان از این مجموعه تلویزیونی اشاره کرد و گفت: یک محیطی در خانواده‌ها به وجود آمده که بچه‌های 9 ساله و 10 ساله چه دختر و چه پسر همه می‌خواهند مأمور امنیتی شوند و این همان تأثیری است که یک سریال تلویزیونی می‌‌تواند بگذارد. پندار اکبری هم خاطرنشان کرد: اکثر بینندگان فکر می‌کنند ما خودمان مأمور امنیتی هستیم. یعنی راه و رسم استخدام‌شدن سازمان امنیتی را بیشتر از ما پیگیری می‌کنند.

حسین پارسایی که نقش وزیر سابق امور خارجه ایران را ایفا کرده، گفت: مردم می‌خواستند ببینند فرجام این مواجهه و رویارویی چیست؟ آدمی که با وقاحت تمام می‌گوید بچرخ تا بچرخیم! مردم دوست دارند و مردم دنبال کردند. حسن میرباقری که نقش غلامرضا رحمانی را در این سریال دارد می‌گوید: یک عمر نقش اولیاء بازی کردیم و حالا گفتیم فرصتی هم پیش بشود اشقیاء هم بازی کنیم.

شهرام قائدی در این دیدار، تأکید کرد: من "گاندو" را می‌گذارم معیار و می‌گویم یک خط بالاتر از این بود کار می‌کنم و اتفاقی هم نیفتاده و قراردادی هم نبستیم. اما در بخشی دیگر از این دیدار، هم سوگل طهماسبی از مسئولین خواست ساخت کارهای ماندگار و فاخر را مورد حمایت خودشان قرار دهند.

صحبت‌های قابل تأمل رئیس صداوسیما درباره "گاندو"

رئیس صداوسیما در این نشست، تقویت و حمایت از صنعت سریال‌سازی را از اولویت‌های رسانه‌ملی برشمرد و گفت: بین هنر مبتذل و هنر فاخر تفاوت وجود دارد؛ این سریال نمونه‌ای از اثر هنری فاخر و انقلابی بود. کار فاخر، ارزشمند و نو و جدیدی که شجاعانه اتفاق افتاد.و باید پای آن می‌ایستادیم و به لطف الهی این کار موفق شد.

وی به تحریم هنرمندان "گاندو" اشاره کرد و گفت: اینکه می‌بینید شما در یک کار انقلابی، سریال انقلابی و یک سریال بسیار مفید حضور پیدا می‌کنید و آن طرف هم ممکن است تحریم شوید؛ این همان جنگ فرهنگی است.

رئیس صداوسیما تلویحاً به برخی از فشارها و هجمه‌ها بر اثر پخش این سریال اشاره کرد و تعبیر جالبی به کار برد؛ او تأکید کرد: خاطرات خودم را یک روزی بگویم داستانی است! چیزهایی که حس کردم منتقل نمی‌کردم و نمی‌گذاشتم به شما برسد. و فقط تنها نسیمی از این طوفان به دوستان می‌رسید. و اگر نقل کنم شاید گاندوی دیگر هم می‌شود! برخی‌ها ممکن است برنتابند و این طور بوده و نمی‌شود؛ به خاطر اینکه برخی برنمی‌تابند ما بیاییم متوقف کنیم و از این کار درست دست برداریم. هم برای مردم محل عبرت و بصیرت شد و هم برای مدیران؛ که مدیران ما بدانند امکان نفوذ در اطرافشان وجود دارد و دشمن برای او هزینه می‌کند.

همچنین علی عسکری از آمادگی صداوسیما برای ساخت فصل‌های بعدی این سریال خبر داد و این‌گونه سریال‌سازی را ما ادامه بدهیم و بتوانیم به موضوعات جدّی کشور ما بپردازیم.

مشروح این نشست را در ادامه بخوانید:

علی عسکری با تأکید براینکه همه بازیگران این سریال در این مجموعه نمایشی خوش درخشیدند، گفت: جوانانی که در نقش جوانان انقلابی نقش‌آفرینی کردند، فضای جدیدی را برای قشر جوان به نمایش درآوردند.

وی با بیان دشواری‌های سریال‌سازی درباره موضوعات تاریخ معاصر، گریزی به برخی دشواری‌ها در ساخت و پخش سریال "گاندو2" زد و با اشاره به برخی تلاش‌ها برای جلوگیری از پخش آن تصریح کرد: با توجه به اینکه "گاندو 2" کار فاخر، ارزشمند، جدید و شجاعانه‌ای بود، باید پایش می‌ایستادیم؛ به لطف الهی کار موفقی هم در تاریخ سریال‌سازی و سینمایی ایران شد و بنیان جدیدی ایجاد کرد.

رئیس رسانه ملی با اشاره به تأثیرگذاری ساخت مجموعه‌های نمایشی و سریال در صداوسیما بر ضرورت مقابله با هنر مبتذل تاکید و تصریح کرد: هنر مبتذل عامل نابودی اخلاق و شخصیت انسان و رهاورد غربی‌هاست. دشمنان روی هنر مبتذل سرمایه‌گذاری می‌کنند و یکی از بدترین شیوه‌های نفوذ از طریق فرهنگ است و به همین خاطر، باید روی هنر متعهد انقلابی و مفید، بیشتر متمرکز شویم.

علی عسکری با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) تاکید کرد: گرچه اکنون از منظر جنگ سخت، در صلح مقتدرانه به سر می‌بریم، اما در جنگ نرم در اوج عملیات هستیم و در جنگ فرهنگی و رسانه‌ای این جنگ داغ و فعال است.

وی با بیان اینکه یکی از ابزارهای نوین نفوذ، نفوذ فرهنگی است، تصریح کرد: گرچه در مورد "گاندو 2" با اعتراضاتی مواجه بودیم و این اعتراضات بدون توجه به این بود که این مجموعه نمایشی، درام است و لزوما نباید مبتنی بر واقعیت باشد؛ اما باید در نظر داشت که این مجموعه نمایشی، کاری انقلابی، درست و روشنگر بود؛ به طوری که هم برای مردم و هم برای مدیران محل عبرت و بصیرت شد.

رئیس رسانه ملی ادامه داد: این سریال به خوبی نشان داد که دشمن چگونه برای اینکه افکار مدیران را تغییر دهد، بر ادراک آن‌ها اثر می­گذارد و در میان آنها نفوذ و تفکرات آن­ها را دستکاری کند و برای رسیدن به اهدافش هزینه­های بسیاری انجام می‌­دهد.

علی عسکری تأکید کرد: ویژگی بارز این سریال رعایت مثلث طلایی جهت، محتوا و جاذبه بود؛ به طوری که هم هدف‌گذاری درستی داشت، هم محتوای آن غنی بود و هم جاذبه نمایشی داشت.

رئیس سازمان صداوسیما با اشاره به برخی فشارهای سیاسی بدلیل پخش سریال گاندو گفت: من سعی کردم به عنوان مدیر ارشد سازمان کمترین این فشارها به مدیران زیرمجموعه عوامل سریال منتقل شود و می­توانم به جرات بگویم نسیمی از یک طوفان بزرگ برخی اوقات به شما منتقل می­‌شد.

علی عسکری افزود: اگر داستان‌های خود را از پشت صحنه سیاسی پخش این سریال بگویم قطعا برای خودش سریال گاندویی خواهد شد.

رئیس رسانه ملی بر ضرورت ساخت سریال هایی با موضوع امنیتی و سیاسی تاکید و تصریح کرد: ما در رسانه ملی قطعاً این مسیر موفق را ادامه خواهیم داد تا سریال­های معتبر و موفق­تری در این زمینه ساخته شود.

مخاطبان به این گونه از سریال­‌ها نیاز دارند

حمید شاه‌آبادی، معاون سیما هم در این مراسم با قدردانی از توجه رئیس رسانه ملی به حوزه فیلم و سریال، تلاش دست‌اندرکاران مجموعه «گاندو 2» را برای تولید این مجموعه تلویزیونی ستودنی دانست.

وی برگزاری نشست تجلیل ازعوامل این سریال با ایام شهادت رئیسعلی دلواری، مبارز مشروطه‌خواه و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای بریتانیا در دورهٔ جنگ جهانی اول را به فال نیک گرفت و گفت: فضای سریال «گاندو 2» هم به نوعی با فضای اتفاقات آن روزگار قرابت داشت.

شاه‌آبادی با اشاره به استقبال نخبگان و عموم مردم از این مجموعه تلویزیونی که در گونه (ژانر) امنیتی – اطلاعاتی ساخته شد، گفت: استقبالی را که شاهد بودیم، نشان داد این گونه (ژانر) نیاز جدی مخاطبان است و چنین خلائی در عرصه فیلم و سریال باید پُر شود.

سریال با جهت‌گیری روشن هیچ ابایی از طرح مسائل نداشت

علی فروغی مدیر شبکه سه سیما در این آئین با اشاره به اینکه این سریال حدود 60 درصد مخاطب داشته که 90 در صد از آن‌ها از سریال رضایت داشته اند، گفت: گروه‌های مردم با طیف های فکری مختلف این سریال را پسندیده اند و این آمار نشان‌دهنده قوت این اثر است و وقتی ارزش این اثر روشن می‌شود که سریال با جهت گیری روشن هیچ ابایی از طرح مسائل نداشت که به شکل هنرمندانه و مردم پسند در این سریال مطرح شد.

وی افزود: اگر خواست مردم را خوب و هنرمندانه بیان کنیم با اقبال مخاطب همراه خواهیم شد. فروغی با بیان اینکه سریال "گاندو" در بین اهالی هنر اعتماد به نفس ایجاد و فصل جدیدی برای تولید این گونه از آثار ایجاد کرده است از سازندگان این اثر قدردانی کرد.

مدیر شبکه سه سپس با اشاره به حمایت های ریاست سازمان از پخش این سریال گفت: با وجود همه سختی‌ها در پخش این سریال و برخی صحبت ها، این سریال با اشراف ریاست سازمان و حمایت های ایشان پخش شد و مورد توجه مردم قرار گرفت و حمایت‌های آقای علی عسکری در گاندوی یک و دو به معنای واقعی بی‌نظیر بود.

گفتمانی جدید از نوع «گاندو»

مجتبی امینی تهیه‌کننده این سریال نیز با بیان اینکه این سریال گفتمان جدیدی در جامعه ایجاد کرده است گفت: سریال "گاندو" مطالبه‌­ای در بدنه جامعه و گفتمانی جدید ایجاد کرده که با این گفتمان چراغی جدید روشن شده و دیگر خاموش نخواهد شد.

وی با بیان سختی کار در ساخت این‌گونه از آثار نمایشی گفت: وقتی صحبت از نفوذ در بدنه جامعه در حوزه‌های اجتماعی اقتصادی معیشتی و سیاسی می‌شود ادامه دادن کار سخت است و همین نفوذ پیشرفت کار را با مشکل مواجه می‌کند.

امینی با بیان اینکه این کار از دل برآمده بود گفت: همه عوامل تولید این سریال با تمام وجود پای کار ایستادند. امینی با اشاره به اینکه پیش از ساخت این سریال جای تولید اینگونه از سریال ها که گونه امنیتی و سیاسی داشت خالی بود افزود: باید ساخت این‌گونه سریال‌ها با قوت ادامه یابد تا مردم و مسئولان نسبت به مسئله نفوذ هوشیاری خود را حفظ کنند.

وی با اشاره به اینکه این گونه از سریال‌ها در دنیا ساخته می‌شود اما در کشور ما شرایط این کار قبلاً نبود، گفت: همین امر موجب شد مقاومت هایی ایجاد شود چراکه چندان ظرفیت نقد در دولت وقت وجود نداشت و مسئولان با آن درگیر شده بودند که کار را سخت کرده بود.

وی افزود: امروز این گفتمان شکل گرفته و سطح توقع مردم هم بالا رفته است و انتظار دارند کار در فصل های آتی قوی تر و بهتر ارائه شود.

امینی همچنین با اشاره به مخاطرات کار در شرایط کرونایی برای عوامل سریال گفت: عوامل سریال در این شرایط از جان مایه گذاشتند که ارزش کارشان کمتر از پرستاران و کادر درمان نیست؛ چراکه می‌کوشند با ایجاد لحظات مفرح و امیدآفرینی کمی از بار تحمل بیماری بر دوش مردم بکاهند.

«گاندو» صدای مردم بود

جواد افشار کارگردان سریال سریال "گاندو" را صدای مردم، صدای منتقدان و مطالبه گران خواند و گفت: سریال "گاندو" این تصور را که رسانه ملی از مردم فاصله گرفته است از بین برد و نشان داد صداوسیما در کنار مردم است و مطالباتشان را بیان می‌کند.

وی افزود: این سریال نشان داد که مطالبات مردم در یک اثر نمایشی هم می‌تواند مطرح شود ضمن اینکه به جنبه‌های زیبایی‌شناسانه و هنری هم بپردازد.

پژوهش و مطالعه پشتوانه محتوا

آرش قادری نویسنده سریال نیز با بیان اینکه بخش مهمی از دوران کار حرفه‌ای‌ام را در «گاندو » سپری کرده ام گفت: حدود 8 ماه دگیر پژوهش و جمع آوری مطالب بودم و کتاب ها، مقالات و گزارش‌های بسیار ی خواندم و تلاش کردم آنچه می‌نویسم نظر شخصی‌ام نباشد و آن چیزی باشد که در قوه قضائیه به آن پرداخته و رأی آن مشخص شده باشد.

وی افزود: حاصل این کار، ایجاد حس مطالبه‌گری در مردم در این زمینه بود و ما کوشیدیم این حس را تقویت کنیم که چرایی مسائلشان را از ساختار بپرسند.

از پیشرفت‌های ایران سریال می‌سازیم

مهدی نقویان مدیرعامل موسسه شهید آوینی نیز با بیان اینکه هرچه پیش می‌رویم فشار بر روی رسانه ملی زیاد می‌شود گفت: برخی از مخالفان از واژه رسانه میلی استفاده می‌کنند؛ از نظر من هم رسانه ملی رسانه میلی است اما میلش به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی و مردم است.

نقویان با بیان اینکه امیدوارم سریال "گاندو" تلویزیون را در تولید سریال یک قدم به پیش ببرد از اهتمام موسسه شهید آوینی بر تولید سریال هایی با موضوع پیشرفت‌های کشور در زمینه‌های مختلف سختن گفت و اعلام کرد: این مؤسسه اکنون در حوزه پیشرفت‌های پزشکی و علمی طرح‌هایی را در حال بررسی دارد که تولید سریالی با موضوع تولید واکسن کرونا از این دسته است و به زودی تولید می‌شود.

بازیگران این مجموعه نیز در این مراسم به ارائه دیدگاه‌هایشان پرداختند:

خسرو شهراز بازیگر نقش دکتر شهیدی در این سریال گفت: از کارگردان سریال که فضایی را برای بازیگران به وجود اوردند که پر از آرامش و تمرکز بود تشکر می‌کنم و ما توانستیم به درستی به نقشمان بپردازیم.

محمد مختاری بازیگر نقش ابراهیم شریف در سریال «گاندو 2» هم گفت: با 30 سال سابقه کار، بعد از سال‌ها یک نقش منفی بازی کردم. ایفای این نقش نوعی پوست اندازی برای من بود. من خیلی نقش مثبت بازی کرده‌ام و پیشنهاد‌هایی هم داشتم که قبول نکردم. امیدوارم بعد از سریال گاندو، بیشتر شاهد چنین نقش‌هایی باشم.

شهرام قائدی هم عنوان کرد: "گاندو" برای من خیر و برکت داشت و دوست داشتم که این نقش را بازی کنم. من از سینما و تلویزیون و تئاتر خیلی پیشنهاد کار دارم؛ اما این روز‌ها که پیشنهادی به من می‌شود، گاندو را ملاک می‌گذارم و اگر یک خط از گاندو بالا‌تر باشد، نقش را قبول می‌کنم.

وی افزود: خواهش من از مدیران این است که هوای بازیگران تلویزیون را داشته باشند. ما فرزندان تلویزیون هستیم.

حسن میرباقری بازیگر نقش رحمانی در این سریال هم عنوان کرد: سریال "گاندو2" تجربه درخشانی برای من بود. فرصت همسفر شدن با عوامل گاندو و گروه دوست داشتنی برایم دلچسب بود. دغدغه من نوشتن و ساختن فیلم است. همیشه نقش مثبت بازی کرده‌ام اما این بار در نقش منفی ظاهر شدم.

سوگل طهماسبی بازیگر نقش عطیه نیز با گله‌مندی از اینکه سریال گاندو در جشنواره سال گذشته سیما شرکت داده نشد درخواست کرد که رسانه ملی از هنرمندان و بازیگرانی که به حرفه و اشتغالشان در تلویزیون متعهدند حمایت کند.

نسرین نکیسا نیز با قدردانی از کارگردان و تهیه‌کننده این سریال به همه همکارانش در تولید این سریال خداقوت گفت و افزود: خدا را شکر که این سریال با اقبال مردم مواجه شده و من خوشحالم که سهمی در ساختن این سریال داشته‌ام.

پندار اکبری نیز از هفت ماه کار سخت در تولید این سریال سخن گفت و از کارگردان و تهیه کننده این سریال برای دادن فرصت بازی در این سریال تشکر کرد.

در پایان این مراسم از عوامل این سریال قدردانی شد.

انتهای پیام/

منبع

برچسب ها : ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.